Polityka

Członek brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Republika prezydencka, funkcje głowy państwa sprawuje prezydent, który jest jednocześnie szefem rządu. Wyłaniany w wyborach powszechnych na 5-letnią kadencję. Władza ustawodawcza w rękach parlamentu.

Po proklamowaniu w 1979 Federalnego Państwa Tureckiej Republiki Cypryjskiej, a następnie przekształceniu go w Republikę Turecką Cypru Północnego (1983) ustanowiono w niej odrębne struktury władzy – Zgromadzenie Ustawodawcze i rząd, które jednak nie zyskały uznania ONZ i wspólnoty międzynarodowej.

Cypr jest podzielony oficjalnie na 6 dystryktów (okręgów) (gr. επαρχίες), ich nazwy pochodzą od nazw miast, które są stolicami dystryktów: Famagusta, Kirenia, Larnaka, Limassol, Nikozja, Pafos.

W praktyce dwa z nich w całości pod władzą Republiki Cypryjskiej, jeden w całości pod władzą Cypru Północnego, a reszta jest podzielona. Do obszarów pod administracją turecką zalicza się Kyrenia oraz części dystryktów Famagusta (większość dystryktu), Nikozja (ok. 1/3 dystryktu) i Larnaka (niewielki fragment).

Na terenie Cypru znajdują się również dwie brytyjskie bazy wojskowe Akrotiri oraz Dhekelia nie wchodzące w skład Republiki Cypryjskiej i stanowiące dwa osobne terytoria zależne Wielkiej Brytanii.